OSP Nowa Cerekwia

Ochotnicza Straż Pożarna

Główne menu

       

druch medal.jpg

Jaki był miniony rok2008 dla Ochotniczej Straży                         w  Nowej  Cerekwi      

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Cerekwi od paru lat jest prężnie działającą jednostką - czym może się pochwalić i szczycić. Zrzesza w swoich szeregach kilkudziesięciu strażaków ochotników. Posiada także sekcję Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych i są to: dwie drużyny żeńskie i dwie męskie. Poza tym jak już jesteśmy przy drużynach pożarniczych to wspomnieć tu należy również  to, iż są  także dwie drużyny seniorek i jedna seniorów.

   Ubiegły rok zakończył się pomyślnie dla jednostki jeżeli chodzi o rywalizację w zawodach sportowo- pożarniczych Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych bowiem drużyna żeńska zajęła I miejsce w gminnych zawodach MDP, drużyna męska III miejsce. Swymi sukcesami pochwalić się mogą również drużyny seniorów i seniorek, które to obie drużyny zajęły II miejsce w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych i tym samym zakwalifikowały się do zawodów na szczeblu powiatowym.

    Rok 2008 był dla naszej jednostki pełen miłych chwil i niespodzianek. Na początku roku dzięki pomocy władz samorządowych udało się OSP wziąć udział w unijnym projekcie z Europejskiego Funduszu Społecznego, a tym samym zainicjować i otworzyć w naszej strażnicy „ Internetowe Centrum Edukacyjno- Oświatowe na wsi”. Remiza nasza wyposażona została

w pracownię komputerową, a co za tym idzie bardzo wiele osób mogło uczestniczyć w kursach, szkoleniach i seminariach prowadzonych przez personel Centrum w ramach projektu  bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Prowadzone były kursy o-nline m.in. z obsługi komputera, uzupełniające wykształcenie, kursy rolnicze itp. Kontynuacja tego projektu trwa 5 lat.

       W ramach obchodów św. Floriana patrona strażaków odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej zamieszczonej na tutejszej strażnicy, której motto brzmi: „ Z wdzięczności tym co działali i działają nadal”. Poświęcony został również nowy sprzęt jaki jednostka zakupiła w danym roku, a była to: pompa ssąca „szlamówka”, walizka pierwszej pomocy, agregat prądotwórczy, kombinezon do zwalczania owadów.

 Aby ochotnicy mogli brać udział w akcjach ratowniczych musza mieć niezbędne i obowiązkowe ubranie toteż zakupione zostały również mundury typu NUMEX , hełmy bojowe, obuwie ochronne, hełmy dla drużyny młodzieżowej.

       Jak każdy funkcjonujący budynek tak i nasza strażnica wymaga ciągłych remontów i udoskonaleń i w tym roku przeprowadzono przebudowę pomieszczenia na salę komputerową, wstawione nowe drzwi wejściowe i do świetlicy, zakupiono nową bramę i  płytki podłogowe do garażu.

       Druhowie strażacy współpracują z zaprzyjaźnioną jednostką –Borową

w Czechach, biorąc udział we wszystkich wspólnych zawodach typu: Brama Morawska i innych imprezach organizowanych zarówno w naszej gminie jaki na terenie Czech.

       Członkowie zarządu OSP angażowali się i angażują we wszystkich imprezach sołeckich tj. dożynki wiejsko-parafialne, nabożeństwa fatimskie,

organizacja Dnia Dziecka i wiele innych- nigdy nie przechodzą obojętnie obok potrzebujących.      

Po przeglądzie, który przeprowadzany był przez Państwową Straż Pożarną w Głubczycach nasza jednostka zajęła I miejsce spośród jednostek w powiecie , które nie są w Krajowym Systemie .

W dniu 10.01 2009r odbyło się zebranie walne podsumowujące pracę jednostki wśród gości zaproszonych byli burmistrz Kietrza  p. Józef Matela , starosta powiatu p. Józef Kozina , członek zarządu wojewódzkiego p. Michał Łoziński oraz  z-ca komendanta  PSP w Głubczycach kapitan  Lucjan Lubaszka wszyscy wysoko ocenili pracę jednostki w 2008 r , a z rąk Komendanta PSP otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom. Była to miła niespodzianka, a zarazem bodziec do dalszego działania, iż praca wielu ludzi nie poszła na marne.

  Budujące dla naszej jednostki jest to, że w nasze szeregi wstępują ciągle nowi członkowie i to w różnym wieku. Widać praca nasza albo nieodparty urok osobisty druhów bądź druhen to sprawia. I jesteśmy pełni nadziei , że nie spoczniemy na laurach ale prężnie będziemy szli do przodu aby wysławiana była nasza jednostka.